VATRENO ORUŽJE U KUĆI NE DONOSI SIGURNOST VEĆ PREDSTAVLJA RIZIK
Zrenjaninski edukativni centar započeo je u septembru 2024. godine projekat „Prevencija zloupotrebe vatrenog oružja u slučajevima porodičnog nasilja u ruralnim sredinama u Banatu“. Partneri u realizaciji projekta su udruženja seoskih žena iz četiri opštine u srednjem i severnom Banatu: UŽ „Veliko srce“ iz Lazareva, AŽS „Banatsko jagnje“ iz Boke, UŽ „Sunce“ iz Padeja i Udruženje žena iz Iđoša.
Projekat se realizuje uz podršku programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji kroz projekat „Smanji rizik – Povećaj bezbednost 3“. Projekat se sprovodi uz finansijsku podršku Savezne Republike Nemačke, Kraljevine Švedske, Kraljevine Holandije, Francuske Republike, Ujedinjenog Kraljevstva i Kraljevine Norveške, kao i uz podršku Evropske unije, putem Multi-partnerskog poverilačkog fonda UN za implementaciju Mape puta za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja na Zapadnom Balkanu. Sadržaj objave je isključiva odgovornost Zrenjaninskog edukativnog centra i on ne mora nužno da odražava stavove UNDP-a ni donatora.
U cilju jačanja kapaciteta partnerskih udruženja žena za rad na prevenciji rodno zasnovanog nasilja organizovane su radionice. Radionice su održane tokom oktobra i novembra u mestima Lazarevo, Boka, Padej i Iđoš. Od 20. do 22. decembra organizovan je seminar u kojem su učestvovale predstavnice partnerskih organizacija o tome koliki je rizik zloupotrebe vatrenog oružja u slučajevima rodno zasnovanog nasilja prema ženama i kako možemo raditi na prevenciji.
- Seminar u Novom Bečeju, decembar 2024.
- Seminar u Novom Bečeju, decembar 2024.
Partnerske organizacije trenutno zajednički rade na pripremi kampanje koja će biti realizovana tokom maja i juna kako bi još jednom ukazale na rizike po bezbednost koje malokalibarsko oružje predstavlja, naročito u slučajevima porodičnog nasilja. Posedovanje oružja i dalje je široko rasprostranjeno i društveno prihvatljivo. Tek nakon nekih tragičnih slučajeva otkrije se da su rodbina, prijatelji i komšije počinioca znale da poseduje ponekad i čitav arsenal neprijavljenog oružja. Nakon dva slučaja masovnih ubistava u Beogradu, Orašju i Maloj Duboni, u kojima su ugašeni mladi životi ponovo je pokrenuta nacionalna kampanja kojom se građanstvo pozivalo da preda ilegalno oružje policiji. Partnerske organizacije još jednom ukazuju na ovaj problem i pozivaju na doslednu primenu zakona u oblasti posedovanja vatrenog oružja.
ODRICANJE OD ODGOVORNOSTI:
Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost Zrenjaninskog edukativnog centra i on ne mora nužno da odražava stavove UNDP-a ni donatora.